Ogród – Styl Francuski

Ogród w Stylu Francuskim


Ogrody francuskie

Tworzenie założeń w tym stylu ma swoje początki jeszcze w renesansowym stylu włoskim. Jednak we Francji ogrody nabrały jeszcze większej reprezentacyjności i kunsztu. Dominowała w nich silna architektonizacja zieleni, porządek i symetria. Charakterystyczne jest tu założenie położone w jednej osi z budynkiem np. pałacem czy dworem, przez którą biegnie główna aleja. Labirynty utworzone z żywopłotów, kwiatowe dywany, perfekcyjnie wycięte partery z bukszpanu, roślinne rzeźby – to elementy charakterystyczne ogrodu barokowego.

Kierunek ten cechuje próba dominacji nad zielenią przez człowieka – utrzymanie parterów i żywopłotów w ściśle ustalonych bryłach i kształtach. W efekcie okazuje się to niezwykle trudne i pracochłonne. Styl ten utrzymał się przez 150 lat, by następnie ustąpić angielskim ogrodom krajobrazowym.

Ogród bardzo kosztowny w budowie i utrzymaniu. W Polsce dodatkowym problemem bywa surowy klimat który często uszkadza cześć żywopłotu bądź roślinnej rzeźby. Obecnie rzadko powstają takie założenia, częściej wykorzystywane są jego elementy w ogrodach modernistycznych.